OH, SHE TRAVELS!

14 faktów, które warto wiedzieć przed wyjazdem do DUBAJU

Jeszcze do niedawna Dubaj był małą osadą rybacką i handlową… obecnie? Jedno z najbardziej znanych miast na świecie, uważane za „środek świata”. Słynie z wszystkiego co jest NAJ – najwyższe, największe, najniezwyklejsze. Przez wieki gospodarka Dubaju rozwijała się dzięki połowowi pereł i handlowi. Wszystko zmieniło się gdy w 1966 roku odkryto tutaj pokłady ropy naftowej, emirat przeszedł niesamowitą transformację. Podjęto decyzję by skupić się na innych gałęziach gospodarki, w tym właśnie na turystyce, zaczęto inwestować w infrastrukturę i promocję miasta. Dubaj, mimo, że imponuje już teraz, to wciąż jeden wielki plac budowy. Po zakończeniu jednego projektu w głowach szejków już rodzą się nowe pomysły. Lista kolejnych inwestycji mieści szereg wieżowców z nieosiągalną dotąd strukturą lub trudnym technicznie designem, coraz większe sztuczne wyspy, niezwykłe hotele i restauracje. Zajmuje on obecnie obszar 4111 km2 z czego 200 km2 stanowi ląd odebrany morzu w postaci sztucznych wysp. My Dubaj odwiedziliśmy już dwa razy, przedstawiam Wam kilka informacji, które warto wiedzieć przed wyjazdem w to miejsce.

 1. DUBAJ W OKRESIE WAKACYJNYM? ZDECYDOWANIE ODRADZAM! Klimat panujący w Emiratach Arabskich jest gorący i suchy. W letnich miesiącach, od czerwca do sierpnia, temperatury mogą dochodzić tu nawet do 5o stopni. Klimatyzowane są tutaj nie tylko przystanki metra i autobusów ale powstała też plaża, pod którą przeprowadzono rury z substancją chłodzącą. Dzięki temu piasek się nie nagrzewa i można swobodnie chodzić po nim boso 😉 Kąpiel w morzu może przynieść średnie ukojenie ponieważ temperatura wody często sięga do nawet 35stopni. Optymalne miesiące na podróż tutaj to okres od listopada do maja. Czasami mogą pojawić się deszcze czy burze piaskowe jednak warto wspomnieć, że w ciagu roku dni deszczowych jest zaledwie kilka w roku.

  klimatyzowany przystanek
 2. NIE JESTEŚMY MAŁŻEŃSTWEM… MOŻEMY RAZEM WYNAJĄĆ POKÓJ? Warto wiedzieć o tym, że Dubaj to miasto muzłumańskie i związki przed i pozamałżeńskie są zakazane. Często spotykałam się z informacjami na innych blogach, że przy zameldowaniu właściciel hotelu lub mieszkania może Was poprosić o potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego, inaczej hotel nie wyda Wam pokoju lub właściciel mieszkania. Osobiście nie spotkaliśmy się z czymś takim a pytając obsługi hotelowej odpowiedziano nam, że ta zasada dotyczy tylko muzułmanów, nie turystów przebywających w muzułmańskim kraju 🙂 Warto jednak upewnić się, że hotel w którym nocujecie nie będzie wymagał żadnych potwierdzeń zawarcia związku małżeńskiego… raczej nie będzie problemu przy większych hotelach, problem może się pojawić przy tych mniejszych 🙂
 3. MĘŻCZYZNOM WSTĘP WZBRONIONY! Mężczyźni nigdy nie powinni wchodzić do miejsc zarezerwowanych tylko dla kobiet, są tutaj nie tylko osobne toalety 😉 ale też w przymierzalnie w sklepach, siłownie czy strefy w metrze. Nie wolno też przyglądać się kobietom muzułmańskim ani prawić im komplementów. Mężczyzna też nie powinien pierwszy wyciągać dłoni do kobiety w geście przywitania, to ona powinna zrobić to pierwsza.

  oddzielna część metra i ambulans tylko dla kobiet
 4. CZUŁOŚCI ZOSTAWICIE NA PÓŹNIEJ! Całowanie się, przytulanie, dotykanie oraz oczywiście seks w miejscach publicznych jest nieakceptowany i karany przez prawo! Możecie za te czułości trafić do więzienia lub zostać deportowanym, wszystkie te obyczajowe zasady spisane są w specjalnym Kodeksie Postępowania, który jest oficjalnym dokumentem ustanowionym pod dyrekcją Jego Wysokości szejka.
 5. ALKOHOL TO ZŁO! Jest on dostępny tylko w licencjonowanych restauracjach i klubach na terenie hoteli i kompleksów, według islamu jest surowo zakazany. Jeśli planujecie wypożyczyć auto wiedzcie, że panuje tutaj zerowa tolerancja dla pijanych kierowców! Grozi za to więzienie lub deportacja. Alkohol jest zabroniony nawet w lekarstwach, więc nie wszystkie leki mogą być dostępne w Emiratach.
 6. ZAKRYCI OD STÓP DO GŁÓW? Spokojnie… aż tak żle nie jest 😉 Ubiór codzienny powinien być raczej skromny, jednak w rzeczywistości turyści chodzą bez zakłopotania z odkrytymi ramionami i kolanami a kobiety w skąpych sukienkach… ja czułabym się jednak dziwnie, w Dubaju czujesz, że jesteś w miejscu z zupełnie innymi tradycjami i zasadami. Osobiście zadbałam o to by moje rzeczy zakrywały kolana i ramiona 🙂

  przy wejściu do centrum handlowego… 😉
 7. CO Z BIKINI NA PLAŻY? Na plażach publicznych oczywiście bez problemu można nosić bikini! Nie zdziwcie się jednak jeśli wśród półnagich turystów na plaży będą też muzułmanki, ubrane w specjalny strój kąpielowy zostawiający odkryte tylko oczy. Nikt jednak nie rzuca wobec siebie wrogich spojrzeń 😉 Natomiast opalanie się topless jest surowo zabronione.
 8. TYDZIEŃ ZACZYNA SIĘ W NIEDZIELĘ! Weekend przypada tutaj na piątek i sobotę, w te dni będziecie mogli zobaczyć całe rodziny spędzające czas w parkach. Zwróćcie też uwagę na metro, może ono jeździć w te dni w innych godzinach 🙂
 9.  CZY WARTO WYPOŻYCZYĆ AUTO W DUBAJU? Jasne! Metro oczywiście jest wystarczające żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty na mapie Dubaju, do tego wyjątkowo jeździ ponad ulicami więc możecie podziwiać widoki.  My jednak nie lubimy być uzależnieni od jakiś środków transportu 😉 zwłaszcza, że tak jak teraz… byliśmy w Dubaju tylko 3 dni. Wypożyczenie auta nie jest drogie w porównaniu z innymi państwami (w naszym przypadku Nissan Micra na 3 pełne dni wyniósł nas ok. 300zł), możecie odebrać i oddać auto na lotnisku więc odpada problem dostania się do hotelu z walizkami i ewentualnych dodatkowych kosztów za taksówkę. Zanim jednak się zdecydujecie musicie sobie zadać pytanie czy kierowca jest naprawdę doświadczony 😀 Drogi w centrum miasta często mają nawet po 7 pasów, skrzyżowania są dość skomplikowane. Bez jakiejś nawigacji nawet nie próbujcie się tam ruszać 😉 U nas zawsze sprawdza się aplikacja z mapami offline MAPS.ME. Samochodem możecie dostać się za Dubaj na pustynię czy do Abu Dhabi bez wykupywania wycieczek 😉

  drogi w Dubaju i nasza Micra 😀
 10. LUBISZ LUKSUSY? TO MIEJSCE JEST DLA CIEBIE! Pamiętajcie, że Dubaj jest stosunkowo nowym miastem, które chce silnie rozwinąć turystykę. Wszystkie hotele mają zaledwie kilka/kilkanaście lat i mam wrażenie, że trwa tam ciągły wyścig apropo ich standardu i wykończenia. Te cztero i pięcio gwiazdkowe na pewno uda Wam się zarezerwować w cenie niższej niż gdziekolwiek indziej (nie wliczając oczywiście Turcji czy Egiptu).

  nasz skromny Gevora Hotel 😉
 11. DODATKOWE OPŁATY PRZY REZERWACJI HOTELU! Rezerwując nocleg poprzez portal booking.com czy inny tego typu należy zwrócić uwagę, że do ceny samego pokoju dodatkowo naliczane jest jeszcze 5% VAT, 7% opłata miejska, 10% opłaty za obsługę oraz czasami 15/20AED opłata miejscowa za noc!
 12. PRĄD! Nie zapomnijcie, że obowiązują tutaj inne wtyczki do kontaktów, trzybolcowe, brytyjskie.
 13. WALUTA Z ŁATWYM PRZELICZNIKIEM. W Emiratach obowiązują dirhamy (AED). Można sobie pozwolić tutaj na łatwe przeliczanie 1:1 ze złotówek ponieważ 1AED to około 1,03PLN. Najbardziej opłaca się przywieźć ze sobą euro lub dolary i wymienić je w centrum handlowym, nie wymieniajcie na lotnisku! Kurs zdecydowanie niekorzystny 😀
 14. CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE! Dubaj to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi, ZEA należą do krajów o najniższym wskaźniku przestępczości. Praktycznie nie ma tu kradzieży, nie wspominając o rozbojach czy napadach. Dlaczego? To całkiem proste 🙂 Rodowici Emiratczycy to dziś jeden z najbogatszych narodów świata, a imigrantom za najdrobniejsze przestępstwa grozi więzienie czy deportacja.
  auto policyjne w Dubaju 😀 fot. gaadiwaadi.com

  W kolejnym wpisie o tym co udało nam się zobaczyć w 3 dni w Dubaju, na co warto przeznaczyć czas będąc dłużej w Dubaju niż my ostatnio 😀 Zapraszam też do siebie na INSTAGRAM oraz na FACEBOOK 🙂

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Share on facebook
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

WITAJCIE NA BLOGU!

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Odkąd pamiętam uwielbiam podróże. Kilka lat temu odkryłam w sobie również pasję planowania, kalkulowania i organizowania ich. Mam nadzieję, że moje opisy, gotowe plany podróży, kosztorysy oraz zdjęcia choć trochę zainspirują Cię do spełniania swoich podróżniczych marzeń!

ZNAJDŹ

NAJPOPULARNIEJSZE

FACEBOOK

0
Would love your thoughts, please comment.x